2 trymestr ciąża
 
Poradniki
- Poznaj swoje ciało
- Zdrowie
- Dziecko
- Uroda
- Kuchnia
 
- I trymestr
- II trymestr
- III trymestr
- ochrona życia
- higiena ciąży
- odżywianie w ciąży
 

II TRYMESTR


2 trymestr ciąża

IV MIESIĄC
Dziecko jest już w pełni ukształtowane. Teraz będzie tylko rosło. Obecnie osiąga połowę wzrostu noworodka. Ma około 15 cm wzrostu, a waży 150 gram. Dziecko reaguje na każdy bodziec z zewnątrz. Oswaja się z głosem mamy i taty. Jeżeli mama jest szczęśliwa lub smutna - dziecko to odczuwa. Bardzo ważne jest, aby przyszła mama i tata mówili już do swojej pociechy, aby głaskali brzuch mamy. Wbrew pozorom to bardzo ważne gesty, które wpływają na waszą relacje z dzieckiem.
Twarzyczka dziecka nabiera indywidualnych rysów. Malec potrafi robić różne (nawet śmieszne) miny. Skóra staje się grubsza. Rozwija się zmysł smaku i dotyku. Dziecko otrzymuje składniki z organizmu matki za pośrednictwem łożyska. Dziecko połączone jest z łożyskiem przez pępowinę, a jego krwiobieg funkcjonuje jako system zamknięty. Większość substancji wprowadzonych do organizmu matki jest przekazywana dziecku po 1 do 2 godzin. Każdy łyk alkoholu przez kobietę dociera w pewnej ilości do dziecka i każdy wypalony papieros również dostarcza pewną ilość nikotyny dziecku.
 
ZMIANY U DZIECKA
Dziecko waży około 150 gramów. Ma prawie 15 cm długości. Wielkość możemy porównać do wielkości grejpfruta.
ZMIANY U MAMY
Twój brzuszek już widać, z czego możesz być dumna. Zaczynasz przybierać na wadze, ale pamiętaj przez cały okres ciąży nie powinnaś przytyć więcej niż około 10 kilogramów. Na środku brzucha, pod pępkiem pojawić się może ciemna pionowa linia. Nie martw się po porodzie ona zniknie. Piersi cały czas zwiększają swą objętość.
 
V MIESIĄC
Dziecko ma teraz prawie 25 cm długości, waży około 300 gram. Rosną włosy, brwi. Na zamkniętej jeszcze powiece rosną rzęsy. Kręgosłup twardnieje, serce zaczyna bić mocniej. Około 16 - 17 tygodnia można wyczuć bicie serca płodu. Mięśnie dziecka stają się tak silne, że mama zaczyna odczuwać jego ruchy. Kobieta, która jeszcze nie rodziła "kopanie" poczuje po 20 tygodniu ciąży; a wieloródka już w 18 tygodniu. Dziecko zasypia przybierając charakterystyczne dla siebie położenie. Po przebudzeniu porusza się swobodnie obracając się z boku, na bok; nawet przekręca się do góry nogami robiąc "koziołki". Ma jeszcze dość miejsca, ale już wkrótce będzie miało ciasno.
Maluch reaguje na wszystko co wokół mamy się dzieje. Głośna muzyka, hałas pracującej pralki może je wyrwać ze snu. A kiedy mama zje coś słodkiego dzidziuś ma więcej energii i zaczyna intensywniej się poruszać.
 
ZMIANY U DZIECKA
Dziecko waży około 300 gram, a długość jego sięga do 25 centymetrów. Rozmiarami zaś przypomina wielkość orzecha kokosowego.
ZMIANY U MAMY
Teraz twoja ciąża jest już bardzo widoczna. Nie należy nosić obcisłych ubrać, trzeba również unikać wysokich obcasów. Kobieta częściej się meczysz i wiele czynności może jej sprawiać trudność. Czasem u kobiet o ciemnej karnacji pojawić się może przebarwienia na twarzy, zaczerwienione dłonie i siniejące stopy. Wszystko minie.
Dobrze jest zapytać o Szkołę Rodzenia istniejąca okolicy, gdzie mogłaby przyszła mama i tata przygotować się do porodu.
 
VI MIESIĄC
W tym okresie dziecko rośnie o kolejne 5 centymetrów i osiąga długość około 30 centymetrów. Waży aż 600 gram. Wzrasta tkanka tłuszczowa, pod zębami mlecznymi pojawiają się zawiązki zębów stałych. Potrafi sprawnie otworzyć i zamknąć oczka. Wodzi nimi w górę, w dół i na boki. Ma w pełni wykształcone powieki i gałki oczne. Chwyt jego jest taki silny, że mogłoby utrzymać własny ciężar.
Gdyby dziecko teraz się urodziło przy obecnej technice medycznej miałoby szansę przeżycia. Trzeba robić wszystko ( prawidłowe odżywianie, unikanie używek, systematycznie odwiedzać ginekologa ), aby dziecko mogło urodzić się w terminie.
 
ZMIANY U DZIECKA
Dzidziuś ma już około 30 centymetrów długości. Wielkość możemy porównać do wielkości główki kapusty. Waży prawie 600 gram.
ZMIANY U MAMY
Obwód brzucha znacznie się powiększył. Rozciągająca się skóra może dawać odczucie swędzenia. Bardzo ważna jest pielęgnacja skóry powiększającego się brzucha. Należy wybrać odpowiedni do ciąży krem, który ujędrni skórę. Pamiętajmy jednak, że nadmiar kosmetyków też szkodzi. Biust znacznie się powiększył. Kobieta potrzebuje biustonosz o przynajmniej 1 rozmiar większy niż nosiłaś przed ciążą.
Polecamy
1. I trymest >>>
2 trymestr ciąża
2. Odżywianie w ciąży >>>
3. Badania po porodzie >>>
5. Kąpiel niemowlęcia >>>
Reklama
Verakom

 

Serwis ten ma charakter edukacyjny, nie konsultacyjny.Wydawcy serwisu nie mogą ponosić odpowiedzialności
za błędy ani żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w tym serwisie.