3 trymestr ciąża
 
Poradniki
- Poznaj swoje ciało
- Zdrowie
- Dziecko
- Uroda
- Kuchnia
 
- I trymestr
- II trymestr
- III trymestr
- ochrona życia
- higiena ciąży
- odżywianie w ciąży
 

III TRYMESTR


3 trymestr ciąża

VII MIESIĄC
W tym miesiącu dzidziuś waży już 1-2 kg i ma około 40 cm długości. Dziecko bardzo intensywnie się rozwija i rośnie. Wkrótce jego "mieszkanko" będzie za ciasne. Wprawia się w ssaniu, używając do tego swojego kciuka. W trzech ostatnich miesiącach otrzymuje ono z krwi mamy przeciwciała na wiele chorób m. in. odrze, szkarlatynie, śwince, ospie wietrznej, durowi brzusznemu, grypie, przeziębieniom, przeciw chorobie Heinego - Medina. Ochrona ta trwa do szóstego miesiąca po porodzie ponieważ w tym czasie organizm noworodka wytwarza stałą odporność i zwalcza infekcje własnymi siłami.
W ostatnich 3 miesiącach wykształcają się półkule mózgowe z centrami mowy i słuchu.
Wiadomo już czy malec będzie prawo czy leworęczny.
 
ZMIANY U DZIECKA
Dziecko ma już około 40 cm długości, a waży 1100 - 1300 gramów. Wielkościowo przypomina dużego arbuza.
ZMIANY U MAMY
Twój brzuszek ciągle się powiększa, teraz coraz szybciej. Masz problemy z utrzymaniem moczu, często biegasz do toalety. Przyczyna jest prosta - powiększające się dziecko wraz z powiększającą się macicą uciska na pęcherz. Szybciej też odczuwasz zmęczenie. Twój oddech staje się płytszy, ponieważ przepona i płuca mają mniej miejsca niż dotąd.
Dobrze by było, abyś już przygotowała sobie to co zabierzesz do szpitala. Można pomyśleć też o kupnie wózka, łóżeczka i najpotrzebniejszych ubranek.
 
VIII MIESIĄC
Dziecko co tydzień zwiększa wagę o 200 gramów. Przybywa wagi głównie dzięki odkładaniu się tłuszczowej podściółki ochronnej. Pomaga ona w utrzymaniu odpowiedniej ciepłoty ciała po urodzeniu. Maluch przyjął już odpowiednią pozycję do porodu. Jest skierowany główka w dół. Ma bardzo mało miejsca w macicy, tak więc nie ma mowy już o luźnym poruszaniu się. Dziecko dużo śpi i nawet miewa marzenia senne. Po 31 tygodniu ciąży płuca są już rozwinięte na tyle, że gdyby teraz maluch się urodził mógłby samodzielnie oddychać. Kości czaszki są miękkie, co umożliwia przejście główki przez kanał rodny. Teraz maluch mierzy około 45 centymetrów.
 
ZMIANY U DZIECKA
Dzidziuś ma już około 45 cm długości, a co tydzień przybywa mu po 200 gramów. Wielkościowo przypomina dynie.
ZMIANY U MAMY
Czujesz się coraz bardziej ociężała. Szybciej się męczysz. Nerki, serce pracują na zwiększonych obrotach. Możesz w tym miesiącu odczuwać delikatne skurcze macicy. Nie denerwuj się, przygotowują one macice do nadchodzącego porodu. Ważne jest, abyś była cały czas w kontakcie z lekarzem prowadzącym.
 
IX MIESIĄC
Dziecko już przygotowane na to, by przyjść na świat. Ważący około 3 kilogramów tłuściutki bobasek jest gotowy do urodzenia się. Skóra robi się różowa, przybywa pod nią tkanki podskórnej. Naskórek ulega zrogowaceniu i oddziela się wraz z mazią płodową powodując mętnienie wód płodowych.
Macica przygotowuje się do porodu. Obniża się około 5 centymetrów w głąb miednicy.
W ostatnich tygodniach ciąży lub na początku porodu główka dziecka wstawia się do miednicy mamy.
Przeważnie w 266 dniu życia dziecka rozpoczyna się akcja porodowa. W trakcie akcji porodowej dziecko w rytmie skurczów macicy przedostawać się będzie przez kanał rodny. Częstotliwość skurczów wzrasta stopniowo. Przez bardzo ciasny kanał rodny przesuwa się najpierw główka, a później całe ciało. Zmieniają się dla dziecka całkowicie warunki życia. Do tej pory było ciepło, cicho i mokro. Od tej chwili jest głośno, jasno i sucho. Pierwszy oddech jest bardzo wielkim wysiłkiem. Wraz z oddechem z płuc uwalniane się śluz. Poród jest wielkim wydarzeniem nie tylko dla mamy. Jest to bardzo wielki stres również dla malucha. Trzeba więc go jak najszybciej przytulić do piersi mamy, aby słyszało bicie jej serca i odczuło ciepło jej ciała. To uspokoi nowonarodzonego. Po krótkim okresie dziecko przyzwyczaja się do nowych warunków. Pomaga mu w tym bliskość mamy i... oczywiście taty. Maluch rodzi się z odruchami ssania i połykania. Bardzo ważne jest to, aby mama jak najszybciej zaczęła karmić. Im szybciej dziecko jest przystawione do piersi tym szybciej pojawi się laktacja - produkcja mleka. Dziecko choć umie ssać musi nauczyć się ssać pierś mamy - dajmy mu na to czas. Nie można się niczym zrażać. Teraz jest czas na naukę zarówno dla dziecka jak i dla mamy.
 
ZMIANY U DZIECKA
Dziecko ma już około 3-4 kilogramów. Jego długość liczy około 55 centymetrów.
ZMIANY U MAMY
Brzuch się obniża, co oznacza, że wnet zobaczycie swojego dzidziusia. Zmniejsza się ucisk na żołądek i serce. Powinnaś mieć przygotowane wszystkie rzeczy do szpitala. Jeżeli odejdą ci wody płodowe lub zaczną się skurcze, jedź do szpitala.
Polecamy
1. I trymest >>>
3 trymestr ciążą
2. Odżywianie w ciąży >>>
3. Badania po porodzie >>>
5. Kąpiel niemowlęcia >>>
Reklama
Verakom
Noclegi

 

Serwis ten ma charakter edukacyjny, nie konsultacyjny.Wydawcy serwisu nie mogą ponosić odpowiedzialności
za błędy ani żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w tym serwisie.