Ból przy karmieniu
 
Poradniki
- Poznaj swoje ciało
- Zdrowie
- Dziecko
- Uroda
- Kuchnia
 
 
- badania po porodzie
- przygotow. do karmienia
- karmienie piersią
- ból przy karmieniu
- dlaczego karmić piersią
- zamrażanie mleka
- kąpiel niemowlęcia
- kąpiel- krok po kroku
- szczepienia ochronne
  I rok życia
  wiek przedszkolny
  wiek szkolny

BÓL PRZY KARMIENIU


Przyczyną bólu przy karmieniu piersią może być zła technika karmienia lub pękanie brodawek.

Nieprawidłowe ssanie jest spowodowane włożeniem brodawki do niedostatecznie otwartych ust dziecka, co pozwala na uchwycenie tylko samej brodawki bez otoczki. Ssanie jest nieefektywne. Dziecko nie otrzymuje pokarmu, denerwuje się, jest głodne. Matka odczuwa bolesność, ciągnięcie piersi. W konsekwencji dochodzi do pęknięcia brodawki, do zastoju pokarmu . Niespokojne i głodne maleństwo otrzymuje jakąś mieszankę z butelki, co często jest powodem zakończenia karmienia piersią. Przez rozpoczęcie karmienia sztucznego lub mieszanego dziecko traci bardzo dużo , matka również.
Kiedy napotykasz na problemy przy próbie karmienia, wyjmij brodawki z ust dziecka, pomału, cierpliwie spróbuj ponownie.

Aby bezurazowo wyjąć brodawkę z ust dziecka po zakończeniu karmienia, matka wkłada swój mały palec między dziąsła dziecka. Wyciąganie brodawki z zaciśniętych ust może spowodować naderwanie jej i bolesność przy karmieniu.

Po każdym karmieniu należy obejrzeć czy nie doszło do uszkodzenia brodawki. Gdyby się tak stało, należy rozsmarować kroplę wyciśniętego mleka po brodawce i pozwolić jej wyschnąć ( wietrzenie brodawek).

Bardzo istotne jest, aby każdorazowo karmić dziecko z obu piersi. Karmienie rozpoczynamy od tej piersi, która przy ostatnim karmieniu była druga. Aby nie pomylić kolejności, można zaznaczać sobie stronę ostatniego karmienia dziecka przez zapięcie np. agrafki do ubrania.

Karmimy oczywiście według potrzeb dziecka i mamy. Jeśli dziecku się chce pić lub jeść - przystawiamy, kiedy matka odczuwa wypełnienie piersi - przystawiamy. Częste ssanie pobudza do wytwarzania pokarmu i zapobiega jego zaleganiu ( zastojowi ). Po karmieniu, aby umożliwić usunięcie połkniętego powietrza, należy unieść dziecko pionowo, przysuwając go do piersi.

Pamiętaj:
Nie pozwól ssać dziecku jeśli odczuwasz ból przy karmieniu, przerwij karmienie, spróbuj od nowa.
Nie zniechęcaj się, jeśli początkowo nie wychodzi ci karmienie. Tak samo ty jak i dziecko musicie się tego nauczyć.
Nie rezygnuj z karmienia.
Częste dostawianie dziecka i ssanie powoduje wytwarzanie mleka - trzeba tylko chęci i cierpliwości. Najłatwiej powiedzieć - "nie mam mleka" - i przejść na sztuczne karmienie. Niestety efekt takiego zachowania odbije się w przyszłości niekorzystnie na zdrowiu dziecka. Teraz zaś tracisz na niezastąpionym przez żadną butelkę, kontakcie z dzieckiem oraz przysparzasz sobie niepotrzebnych czynności i wydatków.
Polecamy
1. I trymest >>>
ból przy karmieniu
2. Odżywianie w ciąży >>>
3. Badania po porodzie >>>
5. Kąpiel niemowlęcia >>>
Reklama
Noclegi
Serwis ten ma charakter edukacyjny, nie konsultacyjny.Wydawcy serwisu nie mogą ponosić odpowiedzialności
za błędy ani żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w tym serwisie.