Poradniki
- Poznaj swoje ciało
- Zdrowie
- Dziecko
- Uroda
- Kuchnia
 
 
- badania po porodzie
- przygotow. do karmienia
- karmienie piersią
- ból przy karmieniu
- dlaczego karmić piersią
- zamrażanie mleka
- kąpiel niemowlęcia
- kąpiel- krok po kroku
- szczepienia ochronne
  I rok życia
  wiek przedszkolny
  wiek szkolny

DLACZEGO KARMIĆ PIERSIĄ?

 
Karmiąc dziecko piersią inwestujesz w zdrowie swoje i dziecka.

Karmiąc dziecko, szybciej wrócisz do dawnej formy, gdyż spalasz zapasy tłuszczów, co przyczynia się do odzyskania kondycji i wyglądu sprzed ciąży. U kobiety karmiącej ryzyko zachorowań na raka sutka jest znacznie mniejsza. W czasie karmienia nawiązuje się między matką, a dzieckiem szczególna i niepowtarzalna więź. Dzieci od początku karmione piersią na żądanie, szybko przybierają na wadze i same regulują częstotliwość posiłków. Mają zwiększoną odporność organizmu, są mniej podatne na choroby.

Rytm karmienia zmienia się w zależności od wieku dziecka, zapotrzebowanie na pokarm zwiększa się w miarę czasu.
Nie ma lepszego pożywienia dla maleńkiego dziecka niż mleko jego matki. Nie zastąpią go żadne sztuczne produkty. Mleko krowie jest przystosowane do potrzeb cielaka, który szybko przybiera na wadze i już kilka godzin po porodzie wstaje na nogi i robi kilka kroków. W tym celu potrzebuje on pokarmu zawierającego w dużo ilości protein, tłuszczów oraz wapnia, obok innych składników mineralnych.
Jeśli chodzi o zawartość witamin w mleku krowim, jest ona absolutnie niewystarczająca dla potrzeb dziecka.

Pokarm kobiety jest dostosowany do specyficznych potrzeb rozwoju małego człowieka. Jego temperatura jest zawsze odpowiednia, smak- doskonały, a skład - niezastąpiony. Posiada wiele właściwości istotnych dla zdrowia dziecka. Mleko matki chroni przed anemią dzięki dwudziestokrotnie większej zawartości żelaza niż w mleku krowim. Znacznie redukuje ryzyko wystąpienia alergii, infekcji układu oddechowego czy trawiennego. Jeśli natura obdarzyła nas wspaniałym mlekiem tylko dla naszego dziecka to grzechem byłoby z tego daru nie korzystać. Każda matka przecież chce mieć zdrowe dziecko, a to właśnie w mleku matki stwierdzono substancje pomagające niszczyć komórki nowotworowe. Substancji tej nie ma w mleku innych ssaków.

Każda matka wydziela pokarm całkowicie dostosowany do potrzeb swojego dziecka, a jego ilość reguluje sobie samo dziecko, jeśli może ssać piersi tyle ile chce. Dziecko powinno być przystawiane do piersi za każdym razem, kiedy wykazuje potrzebę jedzenia ( w dzień i w noc) i pozostać przy niej tak długo jak sobie życzy. W pierwszych dniach karmienia zdrowy noworodek nie potrzebuje wody i innego pożywienia. Częste karmienie piersią zapewni dziecku wystarczającą ilość pokarmu.
Częsty i bliski kontakt matki z dzieckiem jaki ma miejsce podczas karmienia, sprzyja tworzeniu się więzi miedzy nimi. Dziecku ułatwia rozwój, a matce pełnienie funkcji opiekuńczych. Matki karmiące piersią dzieci, lepiej je rozumieją i wyczuwają ich potrzeby. Samo karmienie, jeśli przebiega prawidłowo - relaksuje zarówno matkę jak i dziecko, a uwalniające się podczas karmienia hormony wprowadzają karmiącą kobietę w dobry nastrój.

Polecamy
1. I trymest >>>
Karmienie piersią
2. Odżywianie w ciąży >>>
3. Badania po porodzie >>>
5. Kąpiel niemowlęcia >>>
Reklama
Noclegi

 

Serwis ten ma charakter edukacyjny, nie konsultacyjny.Wydawcy serwisu nie mogą ponosić odpowiedzialności
za błędy ani żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w tym serwisie.