Kapiel dziecka
 
Poradniki
- Poznaj swoje ciało
- Zdrowie
- Dziecko
- Uroda
- Kuchnia
 
 
- badania po porodzie
- przygotow. do karmienia
- karmienie piersią
- ból przy karmieniu
- dlaczego karmić piersią
- zamrażanie mleka
- kąpiel niemowlęcia
- kąpiel- krok po kroku
- szczepienia ochronne
  I rok życia
  wiek przedszkolny
  wiek szkolny

PRZYGOTOWANIE DO KĄPIELI DZIECKA


Do kąpania dziecka należy się przygotować. Pielęgniarka lub położna środowiskowa ma obowiązek przyjść do naszego domu i pokazać jak należy kąpać prawidłowo niemowlę. Powinna również być przy nas w naszych pierwszych próbach (jeśli tego potrzebujemy).

kapiel dziecka

Im lepiej się przygotujesz, tym kąpiel będzie łatwiejsza i przyjemniejsza dla ciebie i dziecka.

Temperatura w pomieszczeniu w którym będziemy kąpać dziecko powinna mieć minimum 22 stopnie C. Zamknijmy wszystkie okna, aby nie było przeciągów. Przebierzmy się w mniej eleganckie ubrania.
Kąpiel malucha jest bardzo przyjemna, ale po całej "operacji" może się okazać, że my również jesteśmy wykąpani. Zdejmijmy zegarek i pierścionki. Wanienkę ustawmy w bezpiecznym miejscu, aby przypadkiem w trakcie kąpania, nie przewróciła się ( najlepiej ustawić ją na stole).

Zanim nalejemy wodę do wanienki, układamy na jej dnie pieluszkę (dzięki niej dziecko nie będzie nam się ślizgać po dnie wanienki).


Uszykuj wszystkie potrzebne kosmetyki, ustaw je
w odpowiedniej kolejności i otwórz opakowania.
1
Wanienka. Temperaturę wody sprawdź dłonią lub nadgarstkiem - powinna być przyjemna: ciepła, ale nie gorąca.
2
Ręcznik dla dziecka
3
Myjka/gąbka
4
Waciki zalane przegotowaną ciepłą wodą
5
Pałeczki higieniczne
6
Szampon
7
Oliwka lub mleczko nawilżające
8
Krem do pupci np. Alantan lub Tormentiol
9
Czyste pieluszki i ubranko
10
Miękka szczotka lub grzebień
11
Kocyk


Pamiętajmy, aby nigdy nie zostawiać dziecka samego w trakcie kąpieli czy w trakcie zmiany pieluszki, lub ubranka. Jeśli zdarzy się, że zapomniałaś czegoś potrzebnego w trakcie kąpania i musisz po to pójść- weź dziecko ze sobą.
Jeśli w trakcie kąpania dziecka np. zadzwoni telefon -nie odbieraj go. Świat się nie zawali- jeśli oddzwonisz za chwilkę. Warto jednak, aby zawsze ktoś był w domu oprócz ciebie, kiedy będziesz kąpać dziecko.


Kiedy kąpać dziecko?
Oczywiście każda chwila jest odpowiednia na kąpiel, ale dobrze by było, aby była to stała pora dnia. Jeśli miałaś męczący dzień, najpierw odpocznij. Kąpiel dziecka musi być również dla ciebie relaksem. Nie powinnaś się spieszyć, a już na pewno nikt nie powinien wam przeszkadzać. Było by wspaniale gdybyście obydwoje z mężem byli przy kąpieli malucha. Kąpiel jest jednym ze sposobów porozumiewania się rodziców z niemowlęciem, ponieważ polega przede wszystkim na dotyku. A dotyk to istotna forma kontaktu z drugim człowiekiem, a zwłaszcza z dzieckiem.


Kiedy nie kąpać dziecka?
Nie wolno kąpać dziecka bezpośrednio po karmieniu, gdyż dziecko może zwymiotować. Nie kąpmy również malucha całkowicie głodnego, gdyż kąpiel nie będzie dla niego przyjemnością. Najbardziej odpowiednia będzie chwila przed ostatnim karmieniem wieczornym. Dzieci po kąpieli bardzo dobrze jedzą i szybko zasypiają.

Polecamy
1. I trymest >>>
kapiel dziecka
2. Odżywianie w ciąży >>>
3. Badania po porodzie >>>
5. Kąpiel niemowlęcia >>>
Reklama
Noclegi
Verakom
Serwis ten ma charakter edukacyjny, nie konsultacyjny.Wydawcy serwisu nie mogą ponosić odpowiedzialności
za błędy ani żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w tym serwisie.