Anatomia narządów rodnych
 
Poradniki
- Poznaj swoje ciało
- Zdrowie
- Dziecko
- Uroda
- Kuchnia
Poznaj swoje ciało
 
- Anatomia n.rodnych
- Cykl miesiączkowy
- Zaburz. miesiączkowe
- Objawy płodności
- Hormony - czym są?
- Zapłodnienie
- Ciąża
- Objawy ciąży
- Obliczanie term. porodu
- Dolegl. w czasie ciąży
  Badania

ANATOMIA NARZĄDÓW RODNYCH


Okres pełnej dojrzałości przypada na czas 17 - 18 lat do 40 - 50 lat życia kobiety czyli do okresu menopauzy. Okres 3 do 8 lat przed menopauzą przypada na czas premenopauzy czyli klimakterium. Jest to czas gdzie stopniowo zanikają czynności jajników. Pojawiają się cykle bezowulacyjne. Temu okresowi towarzyszą zaburzenia wegetatywne jak: uderzenia krwi do głowy; zawroty głowy, nadmierne pocenie się oraz zaburzenia snu.
Menopauza to okres występowania ostatniej miesiączki.

narządy rodne

Narządy kobiece dzielą się na zewnętrzne i wewnętrzne.

Zewnętrzne narządy płciowe :

- srom, który stanowi wejście do układ płciowego i układ moczowego. Zawiera wargi większe, które otaczają wejście do cewki moczowej i do pochwy. Srom od okresu pokwitania pokryty jest owłosieniem.
- łechtaczka, która znajduje się w przedniej części przedsionka
- wokół wejścia do pochwy znajduje się pierścień zbudowany z tkanki błoniastej. Zwykle pęka przy pierwszym stosunku płciowym

Wewnętrznych narządów płciowych :

- pochwa ma kształt rury o długości około 8 cm. Ściany pochwy są elastyczne, dobrze umięśnione, co umożliwia rozciągnięcie się do wielkości pozwalającej na poród dziecka.
- szyjka macicy, w której znajduje się mały kanał prowadzący do macicy, który umożliwia jednocześnie wydostawanie złuszczającej się śluzówki wraz z krwią w trakcie miesiączki.
- macica, jest wysłana tkanka gruczołowatą , dobrze unaczynioną, która złuszcza się co miesiąc, aby ponownie została odbudowana i przygotowana do ewentualnego zagnieżdżenia się w niej zapłodnionego jaja. Macica ma zdolność rozciągania się i powiększania swoich rozmiarów wraz z rosnącym płodem.
- jajowody mają około 10 cm długości. Łączą się z macicą i z jajnikami po obu stronach. Tą długą drogę muszą przebyć plemniki, aby mogły zapłodnić dojrzałe jajeczko w trakcie owulacji.
- jajniki mają kształt owalny, są narządami produkującymi jajeczka. Prawy i lewy jajnik zawiera około 200 000 pęcherzyków, w których znajdują się komórki jajowe.

narządy rodne

1
Jajowód
2
Jajnik
3
Macica
4
Szyjka macicy
5
Pochwa
6
Odbytnica
7
Odbyt
8
Cewka moczowa
9
Wejscie do pochwy

Co miesiąc dojrzały pęcherzyk pęka i wydostaje się z niego dojrzała komórka jajowa. Strzępki jajowodu wychwytują komórkę jajową , która dostaje się do bańki jajowodu, gdzie dochodzi do zapłodnienia (jeżeli znajdują się tam dojrzałe plemniki). Niezależnie od tego czy jajeczko zostaje zapłodnione czy nie, wędruje ono przez jajowód do macicy. Wędrówka ta trwa około 5 - 7 dni. Jeżeli doszło do zapłodnienia, zarodek zagnieździ się w śluzówce macicy w najlepszym dla niego miejscu. Jeżeli nie doszło do zapłodnienia, to około 14 dnia po owulacji śluzówka macicy ponownie ulegnie złuszczeniu. Pojawi się miesiączka.
Polecamy
1. Badanie ginekologiczne >>>
zapłodnienie
2. Pigułka poronna RU-486 >>>
3. Cykl miesiączkowy >>>
5. Objawy ciąży >>>
Reklama
Verakom
Serwis ten ma charakter edukacyjny, nie konsultacyjny.Wydawcy serwisu nie mogą ponosić odpowiedzialności
za błędy ani żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w tym serwisie.