1 trymestr ciąża
 
Poradniki
- Poznaj swoje ciało
- Zdrowie
- Dziecko
- Uroda
- Kuchnia
 
- I trymestr
- II trymestr
- III trymestr
- ochrona życia
- higiena ciąży
- odżywianie w ciąży
 

I TRYMESTR


ciąża

I DZIEŃ
Jajeczko i plemnik połączyły się ze sobą - powstał nowy człowiek. I w tym momencie ustalona jest płeć dziecka są już niektóre cechy charakteru, kolor oczu, włosów, podatność na pewne choroby.
 
I TYDZIEŃ
Zarodek przebył długą drogę jajowodu i przedostał się już do macicy. W trakcie przemieszczania się dwóch początkowych komórek powstało ponad 100 następnych.
Każda z komórek odpowiedzialna jest za inną funkcję. Jedne odpowiadają za rozwój kości, inne za rozwój mięśni, jeszcze inne za rozwój mózgu i tworzenie skóry. W każdej minucie rozwój tego nowego człowieczka posuwa się na przód.
 
I MIESIĄC
30 dni to dużo jeśli chodzi o rozwój zarodka. Dziecko waży 10000 razy więcej niż na początku. Zarodek ma około 4mm długości. Rozwija się mózg i UWAGA ! w 21 dniu zaczyna bić serduszko. W tym czasie rozpoczyna się formowanie kończyn.
Bardzo często zdarza się, że kobieta nie wie jeszcze, że jest w ciąży. A szkoda, bo nieobojętne dla płodu jest odpowiednie odżywianie się w tym czasie. Ważna również, dla prawidłowego rozwoju dziecka, jest akceptacja matki dla nowego życia.


II MIESIĄC
Jest to czas intensywnego tworzenia się narządów. Zarodek ma zaledwie 3 cm długości, bardzo intensywnie rozwija się mózg, żołądek, nerki. Wątroba zaczyna pełnić swoją funkcje. Około 33 - go dnia pojawia się szczęka i nozdrza, 37-go dnia można zobaczyć profil noska. Można dopatrzyć się w nieukształtowanej jeszcze twarzyczki zarodka : oczka, uszy a nawet wargi. Zarodek ma język, a nawet zaczątki mlecznych ząbków. Na główce pojawiają już włoski. Między 46 a 48 dniem zaczynają tworzyć się chrząstki kostne. W tym miesiącu wykształcają się także kończyny górne z paluszkami i kończyny dolne z zaczątkiem kolan, kostek i paluszków.
Drugi miesiąc ciąży jest bardzo niebezpieczny dla dzidziusia. Każdy niekorzystny czynnik fizyczny z zewnątrz czy psychiczny matki ma bezpośredni wpływ na rozwój zarodka. Bardzo niebezpieczne są wirusy, które mogą mieć wpływ na wady rozwojowe maleństwa. Absolutnie nie wolno poddawać się matce badaniom rentgenowskim. Trzeba dbać jak w każdym miesiącu ciąży o prawidłową dietę i dużo odpoczywać, spacerować i cieszyć się swoim stanem.
 
ZMIANY U DZIECKA
Pod koniec drugiego miesiąca zarodek jest wielkości agrestu. Ma około 33 mm i waży około 9 gram.
ZMIANY U MAMY
Twój brzuch jest płaski i nie masz jeszcze problemu z założeniem swoich ubrań. Za to piersi stają się pełniejsze. Widoczne stają się na nich żyły, co jest efektem zwiększonego przepływu krwi. Możesz odczuwać ból piersi, który nie powinien cię niepokoić, gdyż później mija.
 
III MIESIĄC
Zarodek ma już około 7 cm długości i waży około 16 gramów. Jest to miesiąc aktywności mięśniowej. Dziecko porusza rączkami, zaciska piąstki, podkurcza nóżki, ale mama tych ruchów jeszcze nie czuje. Usta malucha otwierają się i zamykają, a u palców nóg i rąk zaczynają rosnąć paznokcie. Dziecko odwraca główkę, zamyka oczy, nawet marszczy brwi. Szkoda, że mama nie może tego zobaczyć. Ważne jednak jest, aby przyszła mama miała świadomość tego co się dzieje z jej dzieckiem. Dbanie o swoje zdrowie fizyczne jak i psychiczne, to dbanie o zdrowie swojego malucha. Właśnie w tym okresie mogą powstać różne wady dziedziczne, na które nie mamy wpływu, ale mogą powstać inne wady, których przyczyna tkwi w otoczeniu kobiety.
W tym miesiącu kończy się formowanie narządów płciowych. U dziewczynek jajniki zawierają pierwotne komórki jajowe. W żołądku czynne są już gruczoły trawienne. Dziecko potrafi połykać. Łyka więc wody płodowe, które są trawione przez jego organizm.
 
ZMIANY U DZIECKA
Dziecko ma około 7 centymetrów długości, a waży ok. 16 gram. Wielkość jaką można by porównać dziecko jest wielkość mandarynki.
ZMIANY U MAMY
Twój brzuszek staje się większy - talia się lekko powiększyła. Nad spojeniem łonowym jest widoczne lekkie wybrzuszenie. Piersi są większe, twardsze i cięższe. Obwódki brodawek ciemnieją.
Polecamy
1. I trymest >>>
1 trymestr
2. Odżywianie w ciąży >>>
3. Badania po porodzie >>>
5. Kąpiel niemowlęcia >>>
Reklama

Verakom
Serwis ten ma charakter edukacyjny, nie konsultacyjny.Wydawcy serwisu nie mogą ponosić odpowiedzialności
za błędy ani żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w tym serwisie.