Badania noworodka
 
Poradniki
- Poznaj swoje ciało
- Zdrowie
- Dziecko
- Uroda
- Kuchnia
 
 
- badania po porodzie
- przygotow. do karmienia
- karmienie piersią
- ból przy karmieniu
- dlaczego karmić piersią
- zamrażanie mleka
- kąpiel niemowlęcia
- kąpiel- krok po kroku
- szczepienia ochronne
  I rok życia
  wiek przedszkolny
  wiek szkolny

BADANIE NOWORODKA PO PORODZIE


Pod koniec ciąży kobieta zaczyna odczuwać skurcze macicy, początkowo nieregularne, a później co kilka minut i coraz silniejsze. Dziecko jest również niespokojne, zaczyna się kręcić, wyprężać jakby odczuwało, że coś zaraz będzie się dziać.

Poród to nie tylko przeżycie dla mammy. Dla dziecka to również stres. badania noworodkaMusi opuścić swoje gniazdko, gdzie jest mu cieplutko, gdzie czuje się bezpiecznie, słysząc regularne bicie serca mamy i będąc kołysane w rytmie jej ruchów. W momencie przyjścia na świat wszystko się zmienia. Światło razi, jest zimno, obce hałasy - to coś nowego , a przy tym niepokojącego dla malucha. Dlatego istotne jest (jeżeli poród odbywał się w sposób fizjologiczny), aby od razu po porodzie dziecko mogło być położone na piersi mamy, by uspokoiło się, słysząc znane mu bicie serca mamy. Cudownie byłoby aby, już po niezbędnych pomiarach noworodka, maksimum po pół godziny, dziecko było przy mamie i mogło się przytulić do jej piersi. Jest to odpowiedni moment, aby zacząć naukę ssania piersi, co nie jest takie łatwe. Ważne jest aby, mama nie zniechęcała się szybko, pamiętając, że praktyka czyni mistrza.

Po pierwszym oddechu noworodka, wspomaganego przez odsysanie wydzieliny z dróg oddechowych miękką gruszką lub cewnikiem, tatuś (którego zachęcamy do uczestnictwa przy porodzie) przecina pępowinę. Po wytarciu skóry noworodka z krwi i ze śluzu rozpoczynają się bardzo ważne badania noworodka, określające stan dziecka. Do określenia stanu noworodka służy tzw. Skala Apgar. Przy jej pomocy określamy wygląd skóry, odruchy, tętno (około 120 uderzeń na minutę), napięcie mięśniowe i oddychanie. Ocenę tych parametrów wykonuje się po 1, 5 i 10 minutach życia dziecka. Dziecko może uzyskać notę od 0 do 2 punktów, za każdą z cech. Najbardziej zadowalający wynik to 10 punktów, ale jeżeli po 1 minucie dziecko otrzyma 7 punktów, to wynik jest uznawany również za dobry.


KRYTERIA
0 punktów
1 punkt
2 punkty
oddychanie
brak
płytki
donośny głos
akcja serca
brak
poniżej
100/min
powyżej
100/min
wygląd skóry
blada, sina
kończyny sine
różowa na
całym ciele
odruch na wprowadzenie cewnika do noska
brak
lekki grymas
kichanie,
kaszel
napięcie mięśniowe kończyn
wiotkie
słabe ruchy
silne,
energiczne

Punktacja wg Skali Apgar
Ocena dziecka
0 - 3
STAN CIĘŻKI
zamartwica blada, wymaga reanimacji
4 - 7
STAN ŚREDNI
zamartwica sina, wymaga resustytacji lub reanimacji
8 - 10
STAN DOBRY

Kolejnym badaniem jest pomiar : masy ciała, obwodu główki , klatki piersiowej oraz brzucha. Kolejnym badaniem wykonuje pediatra. Lekarz sprawdza drożność odbytu, przełyku, całość kości i kręgosłupa, prawidłowość funkcjonowania stawów, serca, płuc, genitalia, oczy uszy itp.


Bardzo istotne jest oddanie pierwszego stolca tzw. smółki, moczu oraz zachowanie się noworodka przy pierwszych próbach kamienia piersią. Ważną rzeczą jest oznaczenie grupy krwi dziecka, oznaczenie morfologii itp. W pierwszej dobie każde dziecko otrzymuje szczepionkę przeciw gruźlicy i żółtaczce. Wykonuje się badanie w kierunku wykrycia u noworodka fenyloketonurii. Matka powinna się upewnić, że takie badanie zostało przeprowadzone.
Dzieci u których niepokojący jest wynik Skali Apgar lub wystąpiły inne niepokojące objawy, zawsze wykonuje się dodatkowe badania specjalistyczne przez lekarza neonatologa, pediatrę. Dziecko wypisane jest wtedy, kiedy jego stan nie budzi wątpliwości lekarzy. Nie zawsze wypisanie kobiety równa się wypisaniem noworodka ze szpitala i odwrotnie.

Prawidłowe wyniki badań noworodka po porodzie:

masa ciała
3000 - 4000 gram
długość ciała
47 - 55 cm
obwód główki
1 - 2 cm większa od
obwodu klatki piersiowej
Polecamy
1. I trymest >>>
badania noworodka
2. Odżywianie w ciąży >>>
3. Badania po porodzie >>>
5. Kąpiel niemowlęcia >>>
Reklama
Noclegi
Verakom
 
Serwis ten ma charakter edukacyjny, nie konsultacyjny.Wydawcy serwisu nie mogą ponosić odpowiedzialności
za błędy ani żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w tym serwisie.