ciąża
 
Poradniki
- Poznaj swoje ciało
- Zdrowie
- Dziecko
- Uroda
- Kuchnia
 
- I trymestr
- II trymestr
- III trymestr
- ochrona życia
- higiena ciąży
- odżywianie w ciąży
 
 
 

CIĄŻĄ - HIGIENA CIĄŻY

 
Ciąża to okres, w którym kobieta szczególnie musi dbać o własną higienę.
Codzienny prysznic niech stanie się miłym przyzwyczajeniem. Będziesz czuła się świeża i odprężona. Pomaga to również w utrzymaniu higieny narządów kobiecych, zapobiegając tym samym różnym infekcjom. W twoim stanie trzeba dbać szczególnie o bezpieczeństwo, dlatego nie zapomnij umieścić w wannie, czy w prysznicu gumowej podkładki, aby uniknąć poślizgnięcia się.

ciąża

Nie zapominaj teraz zadbać o piersi, które przecież będą wkrótce odgrywały ważną rolę. Postaraj się o zakup biustonoszy o większej numeracji, gdyż w trakcie ciąży twoje piersi zwiększą rozmiar. Biustonosz powinien mocno podtrzymywać piersi, nie może być za ciasny. Idealny byłby biustonosz ciążowy, który nie uwiera i nie obciera brodawek. U niektórych kobiet w połowie ciąży piersi zaczynają wydzielać przezroczysty lub żółtawy płyn. To nic innego jak siara - pierwsze mleko matki. Nie należy się niepokoić. To znak, że organizm przygotowuje się do karmienia. Wystarczy umieścić w miseczkach biustonosza suche waciki, które będą wchłaniały wydzielinę.

Unikaj przegrzewania piersi. Zrezygnuj więc z wylegiwania się w wannie pełnej wody.
Odzież powinna być luźna i nie krępująca ruchów. Możesz coś wybrać z tego co do tej pory nosiłaś, ale parę rzeczy trzeba będzie zakupić, zwłaszcza w późniejszych miesiącach. Zrezygnuj z wysokich obcasów. Niech to będą eleganckie buciki, ale takie w których zachowasz równowagę.

W czasie ciąży sen i wypoczynek są bardzo ważne i potrzebne. Nie zapominaj o lekkich ćwiczeniach. Wszelka gimnastyka musi być skonsultowana wcześniej z lekarzem prowadzącym ciąże. Musisz nabrać dużo siły, bo dziewięć miesięcy szybko minie, a poród wymaga od kobiety dużego wysiłku.

ciąża

Postaraj się dużo odpoczywać. Unikaj stresu. Dużo rozmawiaj o swoich odczuciach. Staraj się dzielić z bliskimi swoimi obawami i lękami, które przeżywasz. Stosuj się do zaleceń lekarza. Dużo spaceruj i myśl pozytywnie.

Polecamy
1. I trymest >>>
ciąża
2. Odżywianie w ciąży >>>
3. Badania po porodzie >>>
5. Kąpiel niemowlęcia >>>
Reklama
Noclegi

 

Serwis ten ma charakter edukacyjny, nie konsultacyjny.Wydawcy serwisu nie mogą ponosić odpowiedzialności
za błędy ani żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w tym serwisie.