Kapiel dziecka
 
Poradniki
- Poznaj swoje ciało
- Zdrowie
- Dziecko
- Uroda
- Kuchnia
 
 
- badania po porodzie
- przygotow. do karmienia
- karmienie piersią
- ból przy karmieniu
- dlaczego karmić piersią
- zamrażanie mleka
- kąpiel niemowlęcia
- kąpiel- krok po kroku
- szczepienia ochronne
  I rok życia
  wiek przedszkolny
  wiek szkolny
 

KĄPIEL DZIECKA - KROK PO KROKU


Przygotuj pomieszczenie i przyrządy potrzebne do kąpieli. Zalej waciki przegotowaną ciepłą wodą, wlej do wanienki 5 cm wody, wcześniej sprawdzając jej temperaturę (około 37 stopni C, lub sprawdź łokciem ciepłotę wody). Uspokój maleństwo, abyś spokojnie mogła go rozebrać. Zdejmij ubranka i przykryj dziecko pieluszką. Połóż na materacyku.

kapiel dziecka

1
Opieramy lewą dłoń na główce. Kciuk na czole dziecka, przechyla główkę na lewo. Mokrym wacikiem zmywamy lewe oko od strony zewnętrznej do nosa, wacik wyrzucamy. Myjemy drugie oko, przechylając główkę dziecka w drugą stronę. W razie potrzeby oczyszczamy nosek naciskając lekko wacikiem nozdrza. Myjemy kolejno jedno i drugie ucho, obmywając małżowinę uszną i za uchem. Absolutnie nie wolno nam dłubać patyczkami w uchu dziecka. Jednym większym wacikiem myjemy czoło, policzki, brodę, nos i pod nosem. Twarz osuszamy pieluszką.

kapiel dziecka
2
U dziewczynki zmywamy z góry na dół wargi sromowe, u chłopców ujście cewki moczowej. U chłopców nie należy zsuwać napletka. Szczególnie w okolicach narządów płciowych nasze ruchy powinny być delikatne. Każde niepokojące nas stany, zgłaszamy przy najbliższej kontroli lekarzowi.
3
Nakładamy na prawą dłoń myjkę, namydlamy ją i myjemy część owłosioną głowy dziecka, kark, szyję, rączkę prawą, zaczynając od pachy, klatkę piersiową i rękę lewą. Chwytamy lewą ręką za lewy bark dziecka (kciuk w dole pachowym), odwracamy je na bok i myjemy plecy, brzuszek i pachwiny. Podkładamy lewą dłoń powyżej pośladków dziecka, unosi je ku górze, namydlamy pośladki i szparę pośladkową.
4
Podnosimy dziecko bez pieluszki i kładziemy dziecko do wanienki z wodą. Na dnie wanienki warto położyć pieluszkę bądź gumowy materacyk, aby ciałko dziecka nie ślizgało się nam w wanience. Spłukujemy mydło z ciałka dziecka w tej samej kolejności jak je myliśmy. Po spłukaniu przenosimy dziecko na ręcznik i wycieramy (dotykamy delikatnie, nie trzemy!). Następnie przenosimy dziecko na kocyk z przygotowaną wcześniej ceratką i pieluszką. Narzucamy na dziecko boczne rogi kocyka.
5
Zmieniamy opatrunek na pępowinie
Kikut pępowinowy powinien oddzielić się samoistnie i odpaść w ciągu 6 do 14 dni. Odkażanie tej okolicy powinniśmy kontynuować jeszcze przez kilka dni.
Obmywamy ręce spirytusem i rozwijamy brudny opatrunek.
Brudny gazik odrzucamy.
Zakładamy jałowy gazik w około pępowiny, nałożony nakrapiamy spirytusem. Odchylamy pępowinę ku górze w lewo, nakładamy gazik ochronny, opatrunek bandażujemy albo przytrzymuje koszulką.
Kikut jest miejscem sprzyjającym rozwojowi bakterii, dlatego szczególnie powinno się dbać o niego. W przypadku zaobserwowania zaczerwienienia, wydzielinę ropną należy skontaktować się z lekarzem.
6
Wysuszoną dobrze skórę dziecka możemy nawilżyć oliwką lub mleczkiem nawilżającym. Zazwyczaj skóra dziecka nie potrzebuje żadnych dodatkowych kosmetyków. Pupę i okolice narządów płciowych smarujemy Alantanem lub Tormentiolem. Zakładamy pieluszkę i ubieramy maleństwu koszulkę i śpioszki.
7
Na koniec czeszemy włoski miękką szczoteczką i zawijamy dzidziusia w kocyk. Przyjmijmy pozycję wygodną dla siebie i dziecka. Jest to czas na spokojne karmienie, aż maluch smacznie zaśnie.

Pamiętajmy każda czynność jaką wykonujemy jest okazją do rozmowy z naszą pociechą. Kąpiel dziecka sprzyja temu. To nie jest lalka ale malutki człowiek, który potrzebuje słyszeć głosu swojej mamy i swojego taty. Niech kąpiel będzie okazją do tego, aby bardziej się zbliżyć do siebie.

Nie można zapomnieć o paznokciach rąk i nóg. Dziecko łatwo może zadrapać się długimi paznokietkami.
Kiedy maluch już zaśnie, można bezpiecznie obciąć mu paznokietki. Warto robić to w trakcie snu dziecka, gdyż mamy pewność, że nie okaleczymy dziecka

kąpiel dziecka
kapiel dziecka
Polecamy
1. I trymest >>>
kapiel dziecka
2. Odżywianie w ciąży >>>
3. Badania po porodzie >>>
5. Kąpiel niemowlęcia >>>
Reklama
Noclegi
Verakom
 

 

 

Serwis ten ma charakter edukacyjny, nie konsultacyjny.Wydawcy serwisu nie mogą ponosić odpowiedzialności
za błędy ani żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w tym serwisie.