cytologia
 
Poradniki
- Poznaj swoje ciało
- Zdrowie
- Dziecko
- Uroda
- Kuchnia
Poznaj swoje ciało
 
  Badania
- Badanie ginekologiczne
- Badanie cytologiczne
- Piguł. poronna RU-486

BADANIE CYTOLOGICZNE


Badanie cytologiczne pozwalana na wczesne rozpoznanie stanu przedrakowego szyjki macicy. Polega ono na mikroskopowej ocenie rozmazu pobranego z tarczy i kanału szyjki macicy. Badanie nie jest bolesne. Jak każde badanie ginekologiczne tak i to wymaga od kobiety ogólnego rozluźnienia się.
Cytologia nie powinna być wykonywana wcześniej nić w 4 dniu po miesiączce i nie później niż w 4 dniu przed następną miesiączką. Najlepszym czasem na wykonanie badania cytologicznego jest okres między 10 a 18 dniem cyklu miesiączkowego.


Przygotowanie do badania cytologicznego:

1.Dokładne podmycie zewnętrznych części narządów i krocza żelem do higieny intymnej o kwaśnym ph. (kobiety nie powinny stosować mydeł przy podmywaniu się gdyż mydło ma odczyn zasadowy i niszczy fizjologicznie kwaśne środowisko narządów kobiecych).

2.Nie należy stosować irygacji przed badaniem cytologicznym.

3. Jeżeli kobieta stosuje leki dopochwowe, bad. cytologiczne należy wykonać po odczekaniu 6 dni po zastosowaniu ostatniej dawki leku.


W dzisiejszych czasach, badanie to jest rutynowym wykonywanym przez wszystkich lekarzy ginekologów, dla niektórych grup zawodowych wręcz obowiązkowe. Profilaktyczne badanie cytologiczne powinien zlecić lekarz ginekolog przynajmniej raz w roku. W przypadku częstych poważnych zmian chorobowych kobieta powinna wykonywać cytologie po zakończonym leczeniu. Badanie cytologiczne jest bezpłatne w przypadku skierowania od lekarza ginekologa z przychodni rejonowej. W innym przypadku, np. przy leczeniu ginekologicznym w gabinecie prywatnym,za badanie cytologiczne kobieta sama musi zapłacić.Koszt badania cytologicznego wynosi w zależności od regionu Polski (od 35 - 80 zł).

WYNIKI badania cytologicznego określa grupa od I - V

WYNIKI
GRUPA
OPIS
OCENA
I
W rozmazie prawidłowe komórki nabłonkowe
bardzo dobry wynik
II
W rozmazie obecne są komórki  zmienione  zapalnie
jeszcze norma
III
W rozmazie obecność nieprawidłowych komórek o cechach dysplazji
zły wynik
IV
W rozmazie widoczne komórki atopowe, pojedyncze nienabłonkowe nowotwory złośliwe
zły wynik
V
W rozmazie liczne komórki atopowe
zły wynik

UWAGA!
Pierwsze prawo każdego pacjenta (a tym bardziej przy wizycie ginekologicznej czy cytologicznej) - to prawo do INTYMNOŚCI i zachowanie GODNOŚCI CZŁOWIEKA. Tego zawsze powinnaś sie domagać. Złamanie tej zasady przez lekarza, pielęgniarkę czy położną - to złamanie jednego z praw twoich jako pacjenta. Nie zapominaj o tym !
Polecamy
1. Badanie ginekologiczne >>>
zapłodnienie
2. Pigułka poronna RU-486 >>>
3. Cykl miesiączkowy >>>
5. Objawy ciąży >>>
Reklama
Verakom
Serwis ten ma charakter edukacyjny, nie konsultacyjny.Wydawcy serwisu nie mogą ponosić odpowiedzialności
za błędy ani żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w tym serwisie.