dolegliwości w ciąży
 
Poradniki
- Poznaj swoje ciało
- Zdrowie
- Dziecko
- Uroda
- Kuchnia
Poznaj swoje ciało
 
- Anatomia n.rodnych
- Cykl miesiączkowy
- Zaburz. miesiączkowe
- Objawy płodności
- Hormony - czym są?
- Zapłodnienie
- Ciąża
- Objawy ciąży
- Obliczanie term. porodu
- Dolegl. w czasie ciąży
  Badania

DOLEGLIWOŚCI W CZASIE CIĄŻY


Każda kobieta oczekująca dziecko miewa jakieś dolegliwości. U jednej występuje jedno z poniższych objawów , u innej prawie wszystkie. Pocieszające jest to , że niektóre dolegliwości nie trwają długo, a prawie ze wszystkimi można sobie skutecznie radzić.

dolegliwości w ciąży

NUDNOŚCI I WYMIOTY
Mdłości i wymioty bardzo często występują w pierwszym miesiącu ciąży i mogą trwać do końca trzeciego miesiąca. Zaleca się nie wstawania od razu z łóżka. Pół godziny przed wstaniem z łóżka zjedz banana, sucharka, bądź suche płatki kukurydziane. Warto również spożywać w ciągu dnia 5 mniejszych posiłków, zamiast 3 duże. Najlepiej co 2 godziny zjedz mały posiłek, nie dopuszczaj do uczucia silnego głodu. Jedz na to, co masz ochotę, ale niech to jednak nie będą tłuste i pikantne potrawy. Pieczywo, makarony, ziemniaki i owoce są teraz twoim sprzymieżeńcem. Pij płyny między posiłkami, a nie w trakcie posiłków. Kiedy czujesz, że robi ci się niedobrze, spróbuj pogryzać herbatniki lub owoc. W ciągu dnia staraj się, jak najczęściej odpoczywać. Przed zaśnięciem wypij szklankę mleka czy kakao, zjedz lekki posiłek. Witamina B6 pomaga opanować mdłości, ale nie dawkuj preparatów witaminowych bez porozumienia ze swoim lekarzem. Najlepiej spożywaj produkty bogate w tą witaminę np. płatki zbożowe, kiełki pszenicy, tuńczyk, banan. Unikaj częstego przebywania w kuchni, gdzie dominują różne zapachy i staraj się systematycznie wietrzyć pomieszczenia w mieszkaniu.
 
ZGAGA
Zgaga pojawia się często po jedzeniu oraz w trakcie odpoczynku. Poprawę może przynieść unikanie spożywania dużych i tłustych posiłków. Zmiana pozycji w trakcie snu, ułożenie głowy wyżej, również może przynieść ulgę.
 
BÓLE KRZYŻA
Unikaj ciężkiej pracy oraz dźwigania ciężarów. Noś obuwie na niskim obcasie, dużo odpoczywaj. Warto również wykonywać proste ćwiczenia, przynoszące ulgę plecom. Lekarz powinien zaproponować ci takie ćwiczenia.
 
ZAPARCIA I HEMOROIDY
Dolegliwość ta bardzo często występuje u kobiet w ciąży. Dieta bogata w błonnik jest tutaj niezbędna. Jedz dużo warzyw i owoców, zwłaszcza jabłek ( kilka dziennie). Spożywaj płatki zbożowe, pieczywo pełnoziarniste, pij dużo wody mineralnej. Codziennie rano na czczo wypij szklankę soku owocowego lub wody mineralnej niegazowanej. Jeśli dolegliwości utrzymują się, bądź pojawi się krwawienie z odbytu skontaktuj się ze swoim lekarzem.
 
ŻYLAKI
Często w trakcie ciąży kobiety narzekają na żylakowatość lub na powiększenie się żył. Staraj się unikać długiego stania, nawet kiedy pracujesz usiądź na taborecie. Odpoczywając połóż nogi na poduszce lub kocu, uniesione do góry przyniosą ulgę. Noś pończochy przeciwżylakowe (można zakupić je w aptekach).
 
SKURCZE NÓG
Dolegliwość ta pojawia się często w końcowej fazie ciąży. Ulgę przynosi lekki masaż nóg, rozgrzanie nóg, czy rozciągniecie mięśni łydek. Pamiętaj, że każdą dolegliwość trzeba zgłosić lekarzowi, on doradzi ci najlepiej. Nic nie rób na własną rękę.
 
CZĘSTE ODDAWANIE MOCZU
Problem ten pojawia się w pierwszym i ostatnim trymestrze ciąży. Niestety nie ma na to rady, musisz oddawać mocz tak często jak odczuwasz potrzebę. Trzymanie moczu sprzyja zapaleniu pęcherza moczowego lub nerek.
 
UPŁAWY
Ciąża sprzyja powstawaniu upławów. Jednak każdy niepokojący objaw taki jak: swędzenie, pieczenie czy upławy wymagają konsultacji lekarza ginekologa. Kobiety w ciąży również zapadają często na grzybice pochwy, dlatego warto chociażby dlatego, unikać dużej ilości słodyczy, a pić kefiry, jogurty.
Polecamy
1. Badanie ginekologiczne >>>
dolegliwości w ciąży
2. Pigułka poronna RU-486 >>>
3. Cykl miesiączkowy >>>
5. Objawy ciąży >>>
Reklama
Verakom
Serwis ten ma charakter edukacyjny, nie konsultacyjny.Wydawcy serwisu nie mogą ponosić odpowiedzialności
za błędy ani żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w tym serwisie.