Objawy p³odno¶ci
 
Poradniki
- Poznaj swoje cia³o
- Zdrowie
- Dziecko
- Uroda
- Kuchnia
Poznaj swoje cia³o
 
- Anatomia n.rodnych
- Cykl miesi±czkowy
- Zaburz. miesi±czkowe
- Objawy p³odno¶ci
  - G³ówne objawy
  - Dodatkowe objawy
- Hormony - czym s±?
- Zap³odnienie
- Ci±¿a
- Objawy ci±¿y
- Obliczanie term. porodu
- Dolegl. w czasie ci±¿y
  Badania

OBJAWY P£ODNO¦CI


G³ówne objawy p³odno¶ci
 
Objawy p³odno¶ci
 
I. Zmiany podstawowej temperatury cia³a. ( PTC )
Aby okre¶liæ zmianê podstawowej temperatury cia³a, nale¿y codziennie mierzyæ temperaturê cia³a i dok³adnie zapisywaæ j± w tabeli.
Zaobserwujesz, ¿e po miesi±czce temperatura bêdzie niska, a¿ do owulacji. Kilka dni przed owulacj± temperatura ma tendencjê do maksymalnego obni¿ania siê, ale nie zawsze. W czasie owulacji temperatura szczytuje. Ró¿nica przed owulacj± i w dniu owulacji powinna wynosiæ przynajmniej 2 kreski (0.2 st. C). Od owulacji temperatura bêdzie wy¿sza, ni¿ przed owulacj±, co bardzo dok³adnie poka¿e wykres. Wysoka temperatura bêdzie siê utrzymywaæ a¿ do miesi±czki. Fazê od owulacji do pojawienia siê miesi±czki nazywamy faz± poowulacyjn±. Zazwyczaj wynosi ona 14 dni.

Zasady :
- temperaturê mierzymy po okresie, a¿ do pojawienia siê nastêpnej miesi±czki
- codziennie rano, o tej samej porze ( + - 1,5 godziny ) tu¿ po przebudzeniu mierzymy temperaturê (le¿ymy, nie siadamy na ³ó¿ku).
- zwyk³y termometr lekarski przeznaczony tylko dla ciebie, "strzepujemy" wieczorem ka¿dego dnia
- mierzymy temperaturê 5 minut w pochwie lub w odbytnicy lub 8 minut w ustach pod jêzykiem ( szczelnie zmykamy usta, oddychaj±c nosem, nie rozmawiamy )
- je¿eli zdarzy³o siê, ¿e noc by³a nieprzespana, b±d¼ pracowa³a¶ w nocy, wystarczy zmierzyæ temperaturê ju¿ po 2 godzinach snu.

UWAGA!
1. Ogólna wysoko¶æ temperatury jest ca³kowicie indywidualna dla ka¿dej kobiety. U czê¶ci kobiet temp. rozpocznie siê np. od 36,3 st.C a przy owulacji bêdzie wynosi³a np. 36,7. U innych kobiet temperatura po miesi±czce bêdzie wynosiæ np.36,7 a w okresie owulacji osi±gnie wynik 37,7.
2. Ka¿de przeziêbienie czy nawet ból zêba mo¿e zniekszta³ciæ wykres. Wa¿ne jest zanotowanie, wszystkiego co mo¿e zak³óciæ temperaturê, nawet spo¿ycie alkoholu, leku itp..
3. Notujemy ka¿de wspó³¿ycie, pojawienie siê ¶luzu ( co bardzo u³atwi nam okre¶lenie dni p³odnych). Notujemy ka¿dy wiêkszy wysi³ek, czy zmianê termometru. To wszystko mo¿e wp³yn±æ lub zmieniæ obraz na wykresie.
4. Je¿eli przy dok³adnym mierzeniu temperatury, zachowuj±c wszystkie wymogi, temperatura nie bêdzie siê np. podwy¿szaæ (co oznacza³oby nie wystêpowanie owulacji), b±d¼ temperatura po owulacji bêdzie siê obni¿aæ, bez konkretnego powodu - nale¿y zg³osiæ siê z tym problemem do lekarza ginekologa. Mo¿liwe, ¿e potrzebna bêdzie kuracja hormonalna.
 
II. Zmiany ¶luzu szyjkowego.
Kobiety mo¿emy podzieliæ na te, które maj± przez ca³y cykl ¶luz i na te, u których ¶luz pojawia siê tylko w okresie od tu¿ przed owulacj± do kilka dni po owulacji. U ka¿dej kobiety wyró¿niamy ¶luz szyjkowy p³odny i niep³odny. Do tego, aby poczê³o siê dziecko potrzebny jest zdrowy plemnik i dojrza³e jajeczko oraz ¶luz p³odny.
 
Cechy charakterystyczne ¶luzu szyjkowego :

¦luz p³odny
¦luz niep³odny
Przejrzysty, szklisty
Nieprzejrzysty, bia³awy lub ¿ó³tawy, mêtny
Ci±gn±cy siê nawet do 8 cm, szklisty
Nie ci±gnie siê, rwie siê, nie¶liski, lepki
Daje uczucie wilgotno¶ci
Nie daje uczucia wilgotno¶ci

UWAGA!

1. W ¶luzie owulacyjnym pojawiæ siê mo¿e domieszka krwi, nie jest to objaw chorobowy. Mo¿e to byæ sam moment owulacji, a mo¿e to byæ nawet kilka dni przed owulacj±. Je¶li masz w±tpliwo¶ci zawsze skonsultuj siê ze swoim lekarzem.
 
III. Zmiany po³o¿enia szyjki macicy
W ca³ym cyklu zmianie ulega szyjka macicy. Po miesi±czce szyjka macicy jest twarda ( w dotyku przypomina czubek nosa) i nisko u³o¿ona. Wraz ze zbli¿aniem siê owulacji szyjka macicy robi siê miêkka, podwy¿sza siê i otwiera. W dniu owulacji szyjka jest po³o¿ona najwy¿ej. Jest otwarta do 1/2 cm i jest bardzo miêkka ( w dotyku przypomina p³atek ucha). W takiej sytuacji plemnikom ³atwiej jest dostaæ do macicy, by powêdrowaæ przez jajowody do jajników, gdzie czeka na nie dojrza³a komórka jajowa. Po owulacji szyjka macicy znowu zaczyna siê obni¿aæ, zamykaæ i twardnieje. Do okre¶lenia dni p³odnych i niep³odnych mo¿na pos³u¿yæ siê badaniem zmian szyjki macicy. Badanie wykonuje siê dwoma palcami - wskazuj±cym i ¶rodkowym ( po uprzednim dok³adnym umyciu d³oni i obciêciu paznokci ). Podnosimy jedn± nogê opieraj±c j± np. o wannê i wk³adamy dwa palce do pochwy . Badanie wykonujemy bardzo ostro¿nie. Zazwyczaj przy zastosowaniu dwóch poprzednich metod badania p³odno¶ci - PTC i badaniu ¶luzu, okre¶lenie dni p³odnych i niep³odych jest wystarczaj±ca.
Polecamy
1. Badanie ginekologiczne >>>
zap³odnienie
2. Pigu³ka poronna RU-486 >>>
3. Cykl miesi±czkowy >>>
5. Objawy ci±¿y >>>
Reklama
Verakom
Serwis ten ma charakter edukacyjny, nie konsultacyjny.Wydawcy serwisu nie mog± ponosiæ odpowiedzialno¶ci
za b³êdy ani ¿adnych konsekwencji wynikaj±cych z zastosowania informacji zawartych w tym serwisie.