Poradniki
- Poznaj swoje ciało
- Zdrowie
- Dziecko
- Uroda
- Kuchnia
Poznaj swoje ciało
 
- Anatomia n.rodnych
- Cykl miesiączkowy
- Zaburz. miesiączkowe
- Objawy płodności
- Hormony - czym są?
- Zapłodnienie
- Ciąża
- Objawy ciąży
- Obliczanie term. porodu
- Dolegl. w czasie ciąży
  Badania

ZAPŁODNIENIE


Do poczęcia dziecka (zapłodnienie) dochodzi w wyniku połączenia żywej komórki jajowej i żywego plemnika. Warunkiem poczęcia jest również płodny śluz szyjkowy. W dniu owulacji dochodzi do pęknięcia pęcherzyka Graafa i do wydostania się dojrzałej komórki jajowej.

zapłodnienie

Komórka jajowa zostaje schwytana przez strzępki jajowodu i przedostaje się do bańki jajowodu gdzie czekają na nią plemniki. Zapłodnienie ma miejsce w jajowodzie. Plemnik musi przejść długą drogę przez kanał szyjki macicy gdzie przedostaje się przez śluz płodny i tam ostatecznie dojrzewa. Następnie przechodzi przez macice i przedostaje się jajowodami do bańki jajowodu.
Każda komórka jajowa jak i każdy plemnik zawierają 23 chromosomy. Po połączeniu komórki z plemnikiem powstaje zygota - nowy człowiek, już o 46 chromosomach, które zawierają cały kod genetyczny człowieka.
W momencie zapłodnienia w kodzie genetycznym wpisane są już takie informacje jak: kolor oczu, skóry, określenie płci, budowa ciała, grupa krwi, skłonności do pewnych chorób.
Polecamy
1. Badanie ginekologiczne >>>
zapłodnienie
2. Pigułka poronna RU-486 >>>
3. Cykl miesiączkowy >>>
5. Objawy ciąży >>>
Reklama
Serwis ten ma charakter edukacyjny, nie konsultacyjny.Wydawcy serwisu nie mogą ponosić odpowiedzialności
za błędy ani żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w tym serwisie.