Poradniki
- Poznaj swoje ciało
- Zdrowie
- Dziecko
- Uroda
- Kuchnia
Zdrowie
 
  Układ płciowy
  Zmiany chorob. pochwy
  Jajniki i jajowody
  Macica i szyjka maicy
  Narządy pł. męskie
  Chlamydioza
  Kila
  Kłykciny kończyste
  Opryszczka
  Rzęsistkowica
  Rzeżączka
  Wszawica łonowa
ZMIANY CHOROBOWE JAJNIKÓW I JAJOWODÓW

Jajowody mają około 10 cm długości. Łączą się z macicą i z jajnikami po obu stronach. Tą długą drogę muszą przebyć plemniki, aby mogły zapłodnić dojrzałe jajeczko w trakcie owulacji.
Jajniki mają kształt owalny, są narządami produkującymi jajeczka. Prawy i lewy jajnik zawiera około 200 000 pęcherzyków, w których znajdują się komórki jajowe.
Najczęstsze choroby jajników i jajowodów to:
Zapalenia jajników
Stany zapalne jajników mogą być konsekwencją porodu, zabiegu wyłyżeczkowania jamy macicy, poronieniu lub obecności wkładki wewnątrzmacicznej. Objawami towarzyszącymi takim stanom są bóle w dolnej części brzucha w tzw. podbrzuszu. Dodatkowymi symptomami mogą być: nudności, upławy, krwawienia. Bardzo ważne jest, aby w jak najszybciej zacząć leczyć zapalenia jajników, ponieważ zwlekanie z leczeniem może być powodem zapalenia jajowodów, a w konsekwencji zrostów. Stany zapalne przydatków skutecznie leczy się antybiotykami

Torbiele jajników

Przyczyną torbieli jajników mogą być zmiany hormonalne oraz jajeczkowanie (owulacja). Zazwyczaj w takiej sytuacji torbiele samoistnie cofają się. Jednakże większość torbieli wymaga leczenia. Mogą być one konsekwencją nie leczonych stanów zapalnych jajowodów. Dolegliwości towarzyszące torbielom to odczuwalny ucisk i ból. Nie leczone torbiele często osiągają duże rozmiary i w konsekwencji wymagają już interwencji chirurgicznej często z usunięciem zajętego nim jajnika). Dlatego bardzo istotne jest, jak przy każdej chorobie, jak najszybsze rozpoczęcie leczenia.

Rak jajników

Rak jajnika jest bardzo rzadki, zwykle występuje u starszych kobiet. Leczenie polega na operacyjnym usunięciu jajników, często i macicy.

Ciąża pozamaciczna
W momencie, kiedy zapłodnione jajeczko pozostaje w jajowodzie i tam rozwija się - mówimy o ciąży pozamacicznej. Jeśli zapłodnione jajeczko rozwija się w jajowodzie, może dojść do pęknięcia jajowodu. Niestety w takich sytuacjach potrzebna jest interwencja chirurgiczna.
Często przyczyną ciąży pozamacicznej są zbliznowacenia jajowodów, po wcześniejszych stanach zapalnych lub zrosty powstałe po zapaleniu wyrostka robaczkowego. Dlatego po każdym leczeniu stanów zapalnych lekarz powinien wdrożyć odpowiednie leczenie.


Jeżeli kobieta jest zarażona jakąkolwiek chorobą przenoszoną drogą płciową, a wcześniej doszło do stosunku płciowego między kobietą i mężczyzną - zarówno ona jak i on muszą poddać się leczeniu i odwrotnie.

Należy pamiętać, że każdą chorobę w początkowym stadium da się wyleczyć. Ważne jest, aby nie zaniedbać niepokojących objawów. Zlekceważenie małych symptomów chorobowych może przerodzić się w poważne choroby przewlekłe. A to krok do powstania nowotworów czy do niepłodności. Warto chociażby dla własnego komfortu psychicznego zgłosić się do ginekologa z niewielkim objawem niepokojącym nas.
Polecamy
1. Stan zapalny zatok >>>
2. Cholesterol >>>
3. Witamina A >>>
5. Różyczka >>>
Reklama
Verakom
Serwis ten ma charakter edukacyjny, nie konsultacyjny.Wydawcy serwisu nie mogą ponosić odpowiedzialności
za błędy ani żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w tym serwisie.