Poradniki
- Poznaj swoje ciało
- Zdrowie
- Dziecko
- Uroda
- Kuchnia
Zdrowie
 
  Układ płciowy
  Zmiany chorob. pochwy
  Jajniki i jajowody
  Macica i szyjka maicy
  Narządy pł. męskie
  Chlamydioza
  Kila
  Kłykciny kończyste
  Opryszczka
  Rzęsistkowica
  Rzeżączka
  Wszawica łonowa
KŁYKCINY KOŃCZYSTE (HPV)

Kłykciny kończyste (HPV), nazywane brodawkami narządów płciowych, są bardzo częstą u kobiet chorobą przenoszoną drogą płciową, zajmującą wg oceny Światowej Organizacji Zdrowia trzecie miejsce co do częstości po rzęsistkowicy i chlamydiozie. Występują często w przebiegu niektórych STD (chorób przenoszonych drogą płciową), np. rzęsistkowicy, chlamydiozy, rzeżączki lub innych stanów zapalnych narządu moczowo-płciowego. Podejrzewany jest związek między kłykcinami kończystymi i rakiem szyjki macicy u kobiet.


Czynniki wywołujące

Niektóre typy wirusa brodawczaka ludzkiego.

Okres wylęgania

4-12 tygodni.


Objawy
Zmiany umiejscawiają się na narządach płciowych, a często także w okolicy odbytu. Początkowo są to drobne naroślą w postaci maleńkich grudek stopniowo się powiększających o nierównej powierzchni; w sąsiedztwie lub w innych miejscach pojawiają się nowe wykwity. W zaawansowanych przypadkach przybierają postać kalafiorowatych narośli, niekiedy znacznych rozmiarów.

Leczenie
Leczenie kłykcin przy użyciu leków przeciwwirusowych lub chirurgicznie, powinno być zawsze kojarzone z leczeniem ewentualnych współistniejących stanów zapalnych narządu moczowo-płciowego. Jeśli zmiany nie zostały całkowicie zniszczone, dochodzi do nawrotów. Konieczne jest równoczesne leczenie ewentualnych zmian u partnera.
Bardzo ważnym badaniem profilaktycznym jest zwykła cytologia, która wykonywana systemaptycznie co roku stoi na straży zdrowia kobiet.

Należy pamiętać, że każdą chorobę w początkowym stadium da się wyleczyć. Ważne jest, aby nie zaniedbać niepokojących objawów. Zlekceważenie małych symptomów chorobowych może przerodzić się w poważne choroby przewlekłe. A to krok do powstania nowotworów czy do niepłodności. Warto chociażby dla własnego komfortu psychicznego zgłosić się do ginekologa z niewielkim objawem niepokojącym nas.
Polecamy
1. Stan zapalny zatok >>>
2. Cholesterol >>>
3. Witamina A >>>
5. Różyczka >>>
Reklama
Noclegi

 

Serwis ten ma charakter edukacyjny, nie konsultacyjny.Wydawcy serwisu nie mogą ponosić odpowiedzialności
za błędy ani żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w tym serwisie.