Poradniki
- Poznaj swoje ciało
- Zdrowie
- Dziecko
- Uroda
- Kuchnia
Zdrowie
 
  Układ płciowy
  Zmiany chorob. pochwy
  Jajniki i jajowody
  Macica i szyjka maicy
  Narządy pł. męskie
  Chlamydioza
  Kila
  Kłykciny kończyste
  Opryszczka
  Rzęsistkowica
  Rzeżączka
  Wszawica łonowa
ZMIANY CHOROBOWE MACICY I SZYJKI MACICY

Macica jest narządem zbudowanym głownie z tkanki mięśniowej, w którym osadza się i rozwija zapłodniona komórka jajowa. Jej kształt można porównać do kształtu spłaszczonej gruszki. Długość sięga około 7do9 cm, szerokości ok. 5 cm i grubości około 2,5cm. Waży około 40g.
Wyróżniamy trzon macicy, który, ku dołowi zwęża się przechodząc w szyjkę macicy. Wnętrze macicy stanowi jama macicy, wysłana błoną śluzową.

Najczęstsze choroby macicy i szyjki macicy to:

Nadżerka szyjki macicy

Przy nie leczonych stanach zapalnych pochwy i szyjki mogą powstać nadżerki szyjki macicy. Prawidłowa wyściółka szyjki zostaje zachwiana, rozrasta się wówczas wyściółka wewnętrznej części szyjki. Szyjka macicy staje się bardziej podatna na różne infekcje. Objawy towarzyszące nadżerkom to występowanie upławów i krwawień przy stosunku płciowym. Uważa się, że stosowanie prezerwatywy w trakcie stosunków, sprzyja powstawaniu u kobiet nadżerek szyjki macicy.

Rak szyjki macicy
Rak szyjki macicy jest bardzo częstą chorobą w dzisiejszych czasach. Coraz młodsze kobiety chorują na raka szyjki macicy. Najczęstszym objawem jest krwawienie międzymiesiączkowe. W badaniu mikroskopijnym można znaleźć zmiany dysplazji, która może być zmianą przednowotworową. Rak szyjki jest na drugim miejscu wśród zachorowań po raku sutka. Oczywiście zarówno rak sutka jak i rak szyjki macicy jest obecnie 100% wyleczalną chorobą w początkowym stadium rozwoju. Dlatego bardzo ważne jest, aby każda kobieta, która ukończyła 20-ty rok życia regularnie co 2 lata wykonywała profilaktyczne badania cytologiczne szyjki macicy. Czasami lekarz może zalecić częstsze badania. Pobierając co 2 lata wymazy można wykryć, a następnie skutecznie wyleczyć raka szyjki. Również istotne jest samobadanie piersi już przez kilkunastoletnie dziewczynki ( patrz. rak piersi ).

Endometrioza
Endometrioza jest chorobą zależną od żeńskiego hormonu - estrogenu. Polega ona na rozrastaniu się tkanki wyścielającej macicę (endometrium) w innych częściach ciała kobiety. Najczęściej tkanka ta patologicznie rozmieszcza się w okolicy jajników, jajowodów, zewnętrznej powierzchni macicy, jelit lub pęcherza moczowego. Tkanka znajdująca się poza macicą zachowuje się tak samo ja tkanka we wnętrzu macicy- rośnie w raz ze wzrostem poziomu estrogenów we krwi, gdy ich poziom opada, tkanka krwawi ( tak jak krwawi tkanka w macicy w trakcie miesiączkowania).Endometrioza może przebiegać bez dolegliwości lub mogą jej towarzyszyć napady bólu połączone z silnym krwawieniem. Może pojawić się również ból w czasie oddawania moczu, oraz ból podczas stosunków płciowych . Ból może pojawić się w połowie cyklu i towarzyszyć owulacji. Najczęściej jest też przyczyną niepłodności.
Objawy te mogą zmniejszyć się podczas ciąży i w wieku menopauzy. Endometrioze leczy farmakologicznie lekami hormonalnymi, syntetycznymi steroidami). Postępowanie chirurgiczne jest również jednym ze sposobów leczenia endometriozy. Bardzo istotnym badaniem jest laparoskopia (wprowadzenie cienkiego przewodu do wnętrza jamy brzusznej), która pozwoli 100% zdiagnozować pacjentkę. Większe zmiany i liczne zrosty wymagają zabiegów laparotomii (otwarcie jamy brzusznej).

Włókniaki i polipy
Włókniaki macicy to łagodny rozrost macicy. Często rozwijają się bezobjawowo - a wykrycie ich towarzyszy przy kontrolnym badaniu ginekologicznym. Włókniaki są jednak powodem obfitych miesiączek. Mogą być też przyczyną trudności w zajściu w ciąże. Nie można więc ich bagatelizować, gdyż rozrastające się włókniakomięśniaki mogą przyjąć wielkość pomarańczy.
Polipy to łagodne rozrosty w macicy. Zazwyczaj są z łatwością usuwane przez wyłyżeczkowanie.


Należy pamiętać, że każdą chorobę w początkowym stadium da się wyleczyć. Ważne jest, aby nie zaniedbać niepokojących objawów. Zlekceważenie małych symptomów chorobowych może przerodzić się w poważne choroby przewlekłe. A to krok do powstania nowotworów czy do niepłodności. Warto chociażby dla własnego komfortu psychicznego zgłosić się do ginekologa z niewielkim objawem niepokojącym nas.
Polecamy
1. Stan zapalny zatok >>>
2. Cholesterol >>>
3. Witamina A >>>
5. Różyczka >>>
Reklama
Noclegi
Serwis ten ma charakter edukacyjny, nie konsultacyjny.Wydawcy serwisu nie mogą ponosić odpowiedzialności
za błędy ani żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w tym serwisie.