Poradniki
- Poznaj swoje ciało
- Zdrowie
- Dziecko
- Uroda
- Kuchnia
Zdrowie
 
  Układ płciowy
  Zmiany chorob. pochwy
  Jajniki i jajowody
  Macica i szyjka maicy
  Narządy pł. męskie
  Chlamydioza
  Kila
  Kłykciny kończyste
  Opryszczka
  Rzęsistkowica
  Rzeżączka
  Wszawica łonowa
NARZĄDY MĘSKIE

W skład narządów płciowych męskich to :prącie, jądra, nasieniowody i towarzyszące im małe gruczoły. Prącie składa się z trzonu i wrażliwej czuciowo żołędzia, które jest chronione fałdem skóry tzw. napletkiem. Wzdłuż prącia znajduje się cewka moczowa, przez którą mocz jak i nasienie wydostaje się na zewnątrz. Do cewki uchodzą przewody od gruczołu krokowego (prostaty), który leży u podstaw pęcherza. Wytarza on wydzielinę wchodzącą w skład nasienia.
Jądra są utrzymywane poza jamą brzuszną w mosznie, poza prąciem. Wytwarzają one plemniki, które są gromadzone w pęcherzykach nasiennych ( dwie małe kieszonki położone za gruczołem krokowym). Jądra nie lubią wygrzewania w przeciwieństwie do kobiecych narządów płciowych.


Najczęstsze choroby narządów płciowych męskich to:

Skręt jądra
Często w wyniku urazu lub nagłego wysiłku jądro może ulec skręceniu. Niejednokrotnie przyczyna skrętu jest nieznana. Objawem skrętu jądra jest ostry ból, który zmusza do udania się na wizytę lekarską. Moszna obrzmiewa, ponieważ krew nie ma odpływu żyłami z jądra. Zdarza się, że jądro samoistnie wraca do prawidłowej pozycji. Jednak jest niebezpieczeństwo powtórnego skrętu. Często konieczne jest chirurgiczne odkręcenie jądra.
Nie wolno zbagatelizować skrętu jądra, ponieważ konsekwencją skrętu jądra może być obumarcie i zanik jądra.

Stan zapalny jąder
Czynnikami wywołującymi stan zapalny jąder ( lub jądra) mogą być przeróżne bakterie lub przemarznięcie. Nie wolno lekceważenie nawet najmniejszych dolegliwości. Towarzyszące tu objawy to powiększenie jądra, opuchlizna, ból o różnym nasileniu. Często pacjent określa ból jako kłujący. Ból może promieniować na inne narządy. Leczenie polega na stosowaniu leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych.

Rak jądra
Zazwyczaj jedno jądro rożni się od drugiego trochę kształtem, wielkością i położeniem. Jeśli jednak wielkość jednego jądra od jakiegoś czasu powiększa się lub odczuwalnie jest cięższe - może świadczyć to o raku jądra. Objawem raka może być rosnący guz. Jeśli biopsja jądra (pobranie wycinka) wykaże nowotwór, jądro takie usuwane jest. Jeśli choroba została w porę wykryta, przeważnie drugie jądro nie jest zajęte nowotworem.
Nie ulega wątpliwości, że nie tylko kobiety powinny prowadzić profilaktykę nowotworową przez samokontrolę piersi czy profilaktyczne badania szyjki macicy.
Mężczyźni również mają obowiązek systematycznej samokontroli jąder.
Profilaktyka zachorowania na raka jądra polega na delikatnym obmacywaniu jąder. Każdy mały guzek lub bolesność jądra należy zgłosić lekarzowi.

Wnętrostwo (nie wstąpienie jąder)
Jądra rozwijają się w jamie brzusznej i zstępują jeszcze przed urodzeniem. Czasem jednak jedno lub oba jądra nie zstępują całkowicie. Często jednak przemieszczają się one na właściwe miejsce we wczesnym dzieciństwie. Jeśli tak się nie dzieje, potrzebna jest pomoc chirurgiczna. Najczęściej operację taką wykonuje się przed wiekiem szkolnym.Niestety, w przypadku kiedy jądra nie wstąpią może rozwinąć się nowotwór złośliwy, jest to jednak sytuacja bardzo rzadka.
Jeżeli mężczyzna jest zarażony jakąkolwiek chorobą przenoszoną drogą płciową, a wcześniej doszło do stosunku płciowego - zarówno on jak i partnerka muszą poddać się leczeniu.

Należy pamiętać, że każdą chorobę w początkowym stadium da się wyleczyć. Ważne jest, aby nie zaniedbać niepokojących objawów. Zlekceważenie małych symptomów chorobowych może przerodzić się w poważne choroby przewlekłe. A to krok do powstania nowotworów czy do niepłodności. Warto chociażby dla własnego komfortu psychicznego zgłosić się do ginekologa z niewielkim objawem niepokojącym nas.
Polecamy
1. Stan zapalny zatok >>>
2. Cholesterol >>>
3. Witamina A >>>
5. Różyczka >>>
Reklama

 

Serwis ten ma charakter edukacyjny, nie konsultacyjny.Wydawcy serwisu nie mogą ponosić odpowiedzialności
za błędy ani żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w tym serwisie.