Poradniki
- Poznaj swoje ciało
- Zdrowie
- Dziecko
- Uroda
- Kuchnia
Zdrowie
 
  Układ płciowy
  Zmiany chorob. pochwy
  Jajniki i jajowody
  Macica i szyjka maicy
  Narządy pł. męskie
  Chlamydioza
  Kila
  Kłykciny kończyste
  Opryszczka
  Rzęsistkowica
  Rzeżączka
  Wszawica łonowa
OPRYSZCZKA NARZĄDÓW PŁCIOWYCH
Choroba szczególnie częsta na Zachodzie, zwłaszcza w USA, w Polsce spotykana nieco rzadziej. Wywołana jest przez odmienny typ wirusa niż bardzo rozpowszechniona opryszczka wargowa.
Ma istotne znaczenie ze względu na prawdopodobny związek opryszczki narządów płciowych z rakiem szyjki macicy. Stwarza też często wrota zakażenia innymi chorobami np. kiłą lub AIDS.

Czynniki wywołujące
Wirus opryszczki ludzkiej typ 2

Okres wylęgania
2-8 dni

Zakażenie
Zakażenie następuje w wieku dorosłym przez kontakt seksualny, podczas gdy zakażenie typem 1 wirusa wywołującym opryszczkę wargową zazwyczaj zdarza się już w dzieciństwie.

Objawy
Choroba ma przebieg nawracający z większymi nieraz przerwami. Pierwsze wykwity są bardziej nasilone niż nawroty. Mają one wygląd zgrupowań niewielkich pęcherzyków o średnicy 1-3 mm przekształcających się szybko w bolesne powierzchowne nadżerki, na skórze lub błonach śluzowych, utrzymujące się około 2 tygodni. Mogą powstawać niekiedy rozległe owrzodzenia np. u chorych na AIDS.

Może dojść do przeniesienia wirusa na płód, prowadzącego do urodzenia martwego płodu, lub też noworodki mogą zachorować na zapalenie mózgu lub zapalenie płuc.

Leczenie
Stosowane są leki przeciw wirusowi opryszczki w postaci wstrzyknięć, tabletek lub maści wg wskazań lekarza i jeśli konieczne - środki przeciwbólowe.


Należy pamiętać, że każdą chorobę w początkowym stadium da się wyleczyć. Ważne jest, aby nie zaniedbać niepokojących objawów. Zlekceważenie małych symptomów chorobowych może przerodzić się w poważne choroby przewlekłe. A to krok do powstania nowotworów czy do niepłodności. Warto chociażby dla własnego komfortu psychicznego zgłosić się do ginekologa z niewielkim objawem niepokojącym nas.

Polecamy
1. Stan zapalny zatok >>>
2. Cholesterol >>>
3. Witamina A >>>
5. Różyczka >>>
Reklama

 

Serwis ten ma charakter edukacyjny, nie konsultacyjny.Wydawcy serwisu nie mogą ponosić odpowiedzialności
za błędy ani żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w tym serwisie.