Poradniki
- Poznaj swoje ciało
- Zdrowie
- Dziecko
- Uroda
- Kuchnia
Zdrowie
 
  Układ płciowy
  Zmiany chorob. pochwy
  Jajniki i jajowody
  Macica i szyjka maicy
  Narządy pł. męskie
  Chlamydioza
  Kila
  Kłykciny kończyste
  Opryszczka
  Rzęsistkowica
  Rzeżączka
  Wszawica łonowa
RZEŻĄCZKA

Jest bardzo rozpowszechnioną chorobą. Wywołana jest przez bakterię znajdującą dogodne warunki do rozwoju na błonach śluzowych narządu moczowo-płciowego.


Czynniki wywołujące

Dwoinki rzeżączki, czyli gonokoki, bakterie zawarte w wydzielinie z zakażonych błon śluzowych; poza organizmem szybko giną, zwłaszcza pod wpływem wysychania i temperatury. Zakaźność przez stosunki seksualne jest bardzo duża.

Okres wylęgania

U mężczyzn 3 do 5 dni, u kobiet 7-14.


Zakażenie
Przeniesienie gonokoków następuje przez stosunki seksualne, zakażenie drogą poza płciową osób dorosłych może się zdarzyć tylko wyjątkowo.

Objawy

Są odmienne u obu płci.

U mężczyzn - obfity wyciek ropnej białawej wydzieliny z cewki moczowej oraz pieczenie, zwłaszcza przy oddawaniu moczu. Objawy są najczęściej bardzo wyraźne i skłaniają zwykle chorego do zgłoszenia się do dermatologa, rzadko bywają nieznacznie tylko wyrażone. W przypadku kontaktów analnych może być zakażony odbyt. Nie leczona rzeżączka prowadzić może do powikłań np. zapalenia najądrzy powodującego czasami niepłodność, zapalenia prostaty, zapalenia stawów, a nawet zapalenia opon mózgowych.

U kobiet - objawy w postaci upławów są słabo zaznaczone, a często brak ich zupełnie. Może być zakażony też odbyt. Jeśli objawom nie towarzyszą dolegliwości, bywają one niezauważone. Nie leczenie prowadzi do powikłań, najczęściej zapalenia jajowodów i jajników (przydatków), którego następstwem może być ciąża pozamaciczna, a często niepłodność; zdarza się też zakażenie uogólnione i zapalenie stawów.

Zakażenie w czasie ciąży - grozi zakażeniem w czasie porodu oczu dziecka i upośledzeniem, a nawet utratą, wzroku. U dziewczynek mogą się zdarzać zakażenia poza płciowe od chorych rodziców.


Rozpoznanie
Może być ustalone tylko przez lekarza w oparciu o wynik badania bakteriologicznego wydzieliny z miejsc zajętych chorobowo.

Leczenie
Jest bezpłatne w poradniach dermatologicznych. Nie ma rejonizacji (można wybrać dowolną poradnię), niepotrzebne skierowanie. Najczęściej stosowane są duże dawki penicyliny, w razie potrzeby inne antybiotyki. Jednocześnie powinni być leczeni oboje partnerzy. Leczenie jest wysoce skuteczne, zawsze jednak konieczna jest kontrola mikrobiologiczna po leczeniu; do czasu jej ukończenia należy powstrzymać się od stosunków płciowych

Należy pamiętać, że każdą chorobę w początkowym stadium da się wyleczyć. Ważne jest, aby nie zaniedbać niepokojących objawów. Zlekceważenie małych symptomów chorobowych może przerodzić się w poważne choroby przewlekłe. A to krok do powstania nowotworów czy do niepłodności. Warto chociażby dla własnego komfortu psychicznego zgłosić się do ginekologa z niewielkim objawem niepokojącym nas.
Polecamy
1. Stan zapalny zatok >>>
2. Cholesterol >>>
3. Witamina A >>>
5. Różyczka >>>
Reklama

 

Serwis ten ma charakter edukacyjny, nie konsultacyjny.Wydawcy serwisu nie mogą ponosić odpowiedzialności
za błędy ani żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w tym serwisie.