Miejsce do codziennej kąpieli powinno być wygodne oraz łatwo dostępne. Wykonywane na wymiar lub gotowe kabiny prysznicowe walk-in mają szereg atutów, które z biegiem lat nabierają jeszcze większego znaczenia. Przekonaj się, że tak urządzona łazienka stanowi najbardziej przyszłościową opcję!
- Kabina prysznicowa walk-in, w wersji bez brodzika, nie stawia żadnych barier przed korzystaniem z natrysku i ułatwia sprzątanie.
- Otwarta lub półotwarta przestrzeń kąpielowa pasuje zarówno do małej, jak i dużej łazienki.
- Ścianki prysznicowe powstają z różnych rodzajów szkła – najczęściej hartowanego, bezpiecznego dla użytkowników.
Swobodne korzystanie z natrysku i utrzymanie porządku w łazience to podstawy. Wybierając kabinę prysznicową walk-in, pozbywasz się głównych przeszkód – wysokiego progu oraz drzwi. Być może teraz z łatwością wchodzisz i wychodzisz z wanny albo wstępujesz na podwyższony brodzik, ale dla osoby starszej lub z niepełnosprawnościami to już poważne, czasami niewykonalne wyzwanie. Taki natrysk łatwiej uzupełnić o dodatkowe uchwyty czy siedziska na ścianie. Dużą zaletą będzie też fakt, że otwarta kabina prysznicowa będzie łatwiejsza do utrzymania w czystości. Im mniej różnego rodzaju zagłębień i załamań, tym prostsza pielęgnacja.
Nowoczesne kabiny prysznicowe, pozbawione brodzika, zapewniają dodatkową przestrzeń
Zajmują mniej miejsca, dlatego stanowią doskonałe rozwiązanie dla małych łazienek. Jednak świetnie sprawdzają się również w większych pomieszczeniach. Nie dominują wizualnie całego wnętrza, w przeciwieństwie do całkowicie zamkniętych konstrukcji o zbliżonych wymiarach – otwarta lub półotwarta budowa gwarantuje większą przestronność. W zależności od układu łazienki i indywidualnych preferencji masz do wyboru kabiny walk-in w trzech podstawowych wariantach:
- jednoczęściowe – pojedyncza ścianka ze szkła;
- wieloczęściowe – połączenie co najmniej dwóch tafli, najczęściej pod kątem prostym;
- przesuwne – ścianka z dodatkowym panelem do zasłaniania większej powierzchni przed chlapaniem.
Za odprowadzenie wody odpowiada odpływ – liniowy lub punktowy – na właściwie wyprofilowanej posadzce. Odpowiednie przygotowanie podłogi wymaga pracy, lecz późniejsze korzyści zdecydowanie są tego warte. Instalacja wodna lub inne czynniki uniemożliwiają zastosowanie takiego rozwiązania? Możliwe jest połączenie otwartych kabin prysznicowych z niskim brodzikiem. W takim przypadku szczególnie istotne będzie dopasowanie wymiarów i odległości od ścianki i natrysku.
Przy wyborze kabiny prysznicowej walk-in zwróć uwagę na użycie materiałów najwyższej jakości
Elementy mocowania muszą gwarantować stabilność i nie korodować. Z kolei szyba powinna być odpowiednio zabezpieczona i wzmocniona przeciw uderzeniom. Kabinowe szkło hartowane, o grubości od 4 do 8 milimetrów, to właściwy wybór – sprawdź też, czy szkło zostało pokryte dodatkowymi powłokami, które np. zapobiegają zaciekom i ułatwiają mycie. Poszczególne rodzaje szyb różnią się m.in. strukturą i przeziernością, niektóre z nich nie nadają się do elementów przesuwnych. Poniżej przykładowe typy szkła na ścianki prysznicowe:
- białe czyste;
- czarne;
- grafitowe;
- lustrzane;
- satynowe;
- Master Soft;
- OptiClear;
- Visiosun.
Jeżeli podłoże jest odpowiednio przygotowane, możesz wszystko zamontować praktycznie samodzielnie – producenci dołączają instrukcje, które prezentują cały proces krok po kroku. Elegancka i funkcjonalna kabina prysznicowa będzie nie tylko kącikiem do dbania o higienę, ale równocześnie miejscem na relaks oraz stylową częścią aranżacji łazienki. A własnoręczny montaż da jeszcze więcej powodów do satysfakcji i dumy!