Śrutowanie i malowanie konstrukcji to usługa oferowana przez wiele firm w celu zabezpieczenia materiału i przygotowania go do nałożenia lakieru lub powłoki malarskiej. Jak wygląda każdy z tych procesów? Czemu służy oczyszczanie powierzchni?
Malowanie i śrutowanie konstrukcji stalowych
Śrutowanie i malowanie to kompleksowe usługi, pozwalające na zabezpieczenie konstrukcji stalowych przed korozją i poprawienie ich estetyki. Każdy proces przeprowadzany jest z użyciem nowoczesnego sprzętu, co gwarantuje uzyskanie świetnych efektów. Śrutowanie ma swoje zastosowanie w wielu branżach, a jego podstawowym celem jest regeneracja starego elementu. To praktyczne i oszczędne rozwiązanie, gdyż konstrukcja stalowa ma na tyle dobre właściwości, że nie trzeba inwestować w nowe elementy. Malowanie proszkowe gwarantuje natomiast pełne pokrycie niedociągnięć obróbki mechanicznej, a jednocześnie chroni cały układ przed korozją.
Jak wygląda proces śrutowania?
Cały proces przeprowadzany jest w profesjonalnej kabinie śrutowniczej. Pierwszą z nich wykorzystuje się do konstrukcji ze stali czarnej, drugą - nierdzewnej i metali kolorowych. Jak wygląda proces śrutowania? Przed przystąpieniem do prac przeprowadzana jest dokładna ocena prawdopodobieństwa kondensacji pary wodnej. Po zakończeniu śrutowania oznacza się stopień oczyszczenia powierzchni wraz z profilem chropowatości i pozostawionym kurzem. Tak przygotowany materiał w optymalnym stopniu nadaje się do nałożenia powierzchni lakierniczej. Śrutowanie konstrukcji poddawane jest kontroli wzrokowej oraz laboratoryjnej. Warto dodać, że proces śrutowania poprzedzany jest czyszczeniem powierzchni w specjalnej kabinie. Wielkość komory wynosi 900 x 700 x 600 mm.
Malowanie konstrukcji stalowych
Śrutowanie metalu to zabieg poprzedzający malowanie balustrady Śląsk. Nakładanie powłoki wykonuje się za pośrednictwem natrysku elektrostatycznego lub elektrokinetycznego. Dzięki śrutowaniu i oczyszczaniu nowe elementy są odpowiednio przygotowane, dzięki czemu nie widać na nich tłustych plam i innych zanieczyszczeń. Malowanie konstrukcji ma sporo zalet, a najważniejsze z nich to: brak emisji szkodliwych dla środowiska substancji, pełne wykorzystanie materiału (proszku), wytrzymała powłoka oraz antykorozja. Wykonuje się je w kabinach dostosowanych do wielkości obrabianej stali. Materiał pokryty farbą podgrzewany jest do bardzo wysokiej temperatury, w efekcie czego dochodzi do polimeryzacji i stopienia proszku. Uzyskana w ten sposób powłoka jest odporna na korozję, uszkodzenia itp.
Śrutowanie i malowanie konstrukcji stalowych to nowoczesne metody, dzięki którym można zaoszczędzić sporo pieniędzy. Warto zatem skorzystać z profesjonalnych usług, by zabezpieczyć materiał przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi.